Dużo pisze się i mówi o pozytywnym aspekcie posiadania własnego ujęcia wody. Budowa własnej studni jest, przecież jednym ze sposobów na oszczędzanie zużycia wody, o którym słyszymy niemal codziennie.

Warunkiem koniecznym – gdziekolwiek chcielibyśmy mieszkać, czy pracować – jest dla nas posiadanie dostępu do wody. Możemy to sobie zapewnić poprzez podłączenie się do dostępnej sieci wodociągowej, wykopanie studni lub obydwu rozwiązań jednocześnie. Z ostatniego rozwiązania możemy korzystać nie tylko z konieczności, ale także w celu zmniejszenia kosztów. W sytuacji, w której ciśnienie w wodociągu spada lub pojawiła się jakaś awaria warto posiadać studnię głębinową.

O budowie własnej studni warto pomyśleć już od samego początku, a najlepiej w momencie stawiania budynku. Woda jest niezbędna na placu budowy, a podłączenie się do sieci wodociągowej możliwe jest zwykle dopiero po zakończeniu prac budowlanych. Czasami zdarza się nawet, że nie ma możliwości podłączenia do takiej sieci, lub koszty są zbyt wysokie. Budując, więc własną studnie w pewnym stopniu uniezależniamy się od sieci wodociągowej.

O własnej studni na pewno powinny pomyśleć osoby, które posiadają duży ogród i często dbają by był on pięknie zazieleniony. Podlewanie roślin może być ograniczone z powodu niskiego ciśnienia w sieci wodociągowej, które przeważnie występuje o porach popołudniowych i wieczornych. Ponadto – w sieci wodociągowej woda jest mocno chlorowana i korzystanie z niej jest niewskazane przy uprawianiu roślin, owoców czy warzyw. Taka woda pozostawia często również biały brzydki osad w łazience czy czajniku powodując kamień.

Decydując się na korzystanie z wody studziennej koszty ponosimy tylko raz, przy budowie studni. W przypadku sieci wodociągowej koszty te są comiesięczne – raz większe, raz mniejsze, dlatego warto korzystać z wody ze studni do mycia samochodu, jak również sprzątania działki wokół domu w ramach oszczędzania. Mając na uwadze, że woda ta jest niemal darmowa, dużą oszczędnością byłoby doprowadzenie tej wody do toalet, które przeważnie zużywają około 30% domowej wody. Należy pamiętać jednak, by woda wodociągowa nie mieszała się z wodą studzienną.

Mimo wszystko nie mamy jednak pewności, że woda, która jest doprowadzana ze studni do kranów jest dobrej jakości, dlatego należy sprawdzić jej skład i to, czy nie jest zanieczyszczona. Obowiązkiem każdego właściciela studni jest dbanie o jakość wody we własnym zakresie.

Mając jednak na uwadze wszystkie wymienione zalety posiadania własnego ujęcia wody, zdecydowanie rekomendujemy budowę studni. Pomimo dużych kosztów związanych z jej wierceniem jest to inwestycja na lata, która pozwoli zmniejszyć rachunki za zużycie wody.